preskočiť navigáciu klávesové skratky hlavná stránka , aktuálne oznamy , mapa stránok , mapa webového sídla , kontakt , dokumenty školy , fotogaléria , prijímacie konanie , prehlásenie o prístupnosti , EduPage GJAR , úspechy , webmail pre zamestnancov a žiakov školy ,
   

Naše úspechy

       

Dňa 26.4.2024 sa na pôde Prešovskej univerzity v Prešove konalo regionálne kolo vedomostnej súťaže Mladý Európan.

Náš tím v zložení:

Soňa Krenická, Peter Pribiš (obaja z triedy septima) a Dávid Ondrija (oktáva) obsadili vynikajúce 1. miesto.

 Zároveň si vybojovali postup na celoslovenské kolo tejto súťaže, ktoré sa uskutoční v Žiline 11.-12.6.2024.
Za vzornú reprezentáciu školy ďakujeme a držíme palce na celoslovenskom kole.

                                                                                                                                        

                                                                                                                                 

Aneta Štefančínová, žiačka sexty A, sa zúčastnila prestížnej medzinárodnej súťaže Genius Olympiad, ktorá sa konala od 10. do 14. júna 2024 na Rochester Institute of Technology (RIT) v americkom Rochestri v štáte New York. Genius Olympiad organizuje nezisková organizácia Terra Science & Education so sídlom v Syracuse, USA. Hostiteľom olympiády, ktorá sa prvýkrát konala v roku 2011 na pôde State University of New York v Oswegu, štát New York, je od roku 2023 práve RIT.

Do Genius Olympiad 2024 bolo vybratých 1 065 finalistov z 3 643 prihlásených zo 67 krajín  a 34 štátov. Aneta súťažila v konkurencii 1014 vedeckých projektov. Projekty boli hodnotené odbornou komisiou a jeden projekt hodnotilo približne 3-10 porotcov.

Aneta získala striebornú medailu v kategórii Veda za svoj projekt Biodegradácia farbív halofilmi (Biodegradation of Dyes by Halophiles). Okrem striebornej medaily získala aj štipendium na RIT, jednom z najprestížnejších technologických inštitútov, v hodnote 20 000 dolárov.

V projekte Aneta zdôraznila. že v textilnom, farmaceutickom či kozmetickom priemysle sa využívajú toxické farbivá, ktoré často kontaminujú vodu. V časti prešovského Solivaru sa v soľanke nachádzajú halofily, extrémofilné mikroorganizmy žijúce v prostredí s vysokou koncentráciou soli. Aneta sa zamerala na určenie bioremediačného potenciálu týchto halofilov. Na Genius Olympiad prezentovala taktiež vlastný model halofilného reaktora, ktorý možno použiť v praxi.

Srdečne ďakujeme vedeckým konzultantkám projektu prof. Mgr. Natálii Hlavatej Hudáčkovej, PhD. z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a RNDr. Márii Piknovej, PhD., ktorá pôsobila na Katedre mikrobiológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Aneta v rámci pobytu v USA navštívila aj niekoľko najlepšie hodnotených univerzít z tzv. Ivy League: Harvard (Cambridge – Boston, Massachusetts), Massachusettský technologický inštitút (MIT, Cambridge – Boston, Massachusetts), Brown (Providence, Rhode Island), Yale (New Haven, Connecticut), Columbia (New York), Princeton (New Jersey). Nevynechala ani hlavné mesto USA Washington D.C. a najľudnatejšie mesto USA New York city. Súčasťou programu olympiády bola aj návšteva Niagarských vodopádov.

Projekt bol podporený z grantového programu VZDELANIE Štipendiá pre stredoškolákov, ktorým Nadácia Tatra banky podporuje najlepších slovenských žiakov stredných škôl.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy na medzinárodnej úrovni!

 

Žiaci v tohtoročnej š.f. GARADIČE prekonávali, počas roka 2023 / 2024, mnoho menších i väčších výziev. Podarilo sa im však úspešne vystupovať po pomyselných schodoch k ich vysnívanému cieľu.

Čo sme počas fungovania zažili, ako sa nám darilo v podnikaní si pozrite vo videu alebo vo výročnej správe.

V mesiacoch február až máj prebiehali na našom gymnáziu zaujímavé workshopy zamerané na online bezpečnosť. Toto rovesnícke vzdelávanie bolo súčasťou projektu Cyber Security Girl, ktorý realizovala organizácia Aj Ty v IT.

Workshopy boli určené pre žiakov prímy, sekundy, tercie, kvinty a prvých ročníkov, ktorí mali možnosť dozvedieť sa viac o hrozbách internetu a osvojili si praktické zručnosti v oblasti kyberbezpečnosti. Prostredníctvom interaktívnych aktivít sa študenti oboznámili s témami ako bezpečné používanie internetu, ochrana osobných údajov, rozpoznávanie podvodov a kybernetických útokov. Rôzne scenáre a praktické cvičenia im umožnili lepšie pochopiť riziká online sveta a naučili ich, ako sa chrániť pred kybernetickými hrozbami.

Našimi Security Girls boli Katarína Badžanová (6.OA) a Olívia Kaňuščáková (1.B), ktoré sa stali ambasádorkami projektu a viedli jednotlivé workshopy. Katka a Olívia, samy študentky gymnázia, dokázali nadchnúť svojich spolužiakov a sprostredkovať im dôležité informácie o bezpečnosti na internete. Ich zapojenie do projektu bolo príkladom, ako môžu rovesníci motivovať a vzdelávať svojich spolužiakov. Workshopy mali veľký úspech a zožali pozitívne ohlasy nielen od študentov, ale aj od pedagógov.

Katka a Olívia svojím nasadením a prístupom inšpirovali ostatných a prispeli k zvýšeniu povedomia o kybernetickej bezpečnosti na našej škole. Tento projekt nám pripomína, že byť informovaný a vedieť sa chrániť v online prostredí je dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Dúfame, že podobné iniciatívy budú pokračovať aj v budúcnosti a že sa ich zúčastní ešte viac študentov.

 video ...

 

 

 

 

 

International Junior Science Olympiad (IJSO) je každoročná vedecká súťaž pre žiakov vo veku do 15 rokov. Je to jedna z medzinárodných vedeckých olympiád, v ktorých žiaci riešia úlohy z fyziky, chémie a biológie súčasne. 

Náročný boj o možnosť reprezentovať Slovenskú republiku v medzinárodnom kole sa konal 26.5. - 31.5. 2024 v Bratislave. Súťažiaci museli zvládnuť náročné úlohy z fyziky, biológie a chémie. Našu školu sa v celoštátnom kole reprezentovali:

Radovan Štefančín (kvarta) - 14. miesto

Stela Palenčárová (tercia) - 23. miesto

Radovanovi a Stele ďakujeme za reprezentáciu školy, blahoželáme k výsledkom a želáme veľa elánu a úspechov!


logo     logo      logo      logo     Facebook GJAR     Instagram
          GJAR     logo     logo    
© 2013 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov
Správca obsahu a technický prevádzkovateľ webového sídla: Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov