preskočiť navigáciu klávesové skratky hlavná stránka , aktuálne oznamy , mapa stránok , mapa webového sídla , kontakt , dokumenty školy , fotogaléria , prijímacie konanie , prehlásenie o prístupnosti , EduPage GJAR , úspechy , webmail pre zamestnancov a žiakov školy ,
   

Dňa 1. apríla 2022 (piatok) sa uskutočnil 18. ročník International Masterclasses na Katedre jadrovej a subjadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Žiaci z III. A a 4. ročníka mali možnosť zažiť aktívne jeden výskumný deň. Pod odborným vedením fyzikov analyzovali reálne dáta z CERN-ských experimentov a mohli poodhaliť podstatu a vlastnosti štruktúry hmoty. Úvodné prednášky lektorov pripravili účastníkov podujatia na praktickú časť - analýzu záznamov z detektorov elementárnych častíc s použitím špeciálneho softvéru. Žiaci identifikovali častice, ktoré vznikli v procesoch zrážok urýchlených častíc. V tretej - videokonferenčnej časti podujatia  - sa žiaci dozvedeli, akými spôsobmi prebieha medzi výskumníkmi komunikácia a spolupráca. Diskusia o výsledkoch získaných v praktickej časti s účastníkmi z iných krajín prostredníctvom videokonferencie prebehla v anglickom jazyku. Moderátori boli samotní výskumníci z medzinárodného centra CERN vo Švajčiarsku. V závere účastníci tohto zaujímavého podujatia získali certifikát o účasti na medzinárodnom podujatí.

MC2022.jpg


logo     logo      logo      logo     Facebook GJAR     Instagram
          GJAR     logo     logo    
© 2013 Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov
Správca obsahu a technický prevádzkovateľ webového sídla: Gymnázium Jána Adama Raymana